2021 Junior Eight Ball Team
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
State representation in any sport is one of the accolades of playing your sport and representing QLD is a major accomplishment in which athletes remember for the rest of their lives. QLD Eight Ball coordinates various opportunities where athletes get to represent Queensland in various age groups, under 12, under 15, under 18, under 18 girls, and collectively competing as a team.
 
Our Junior State Team represents Queensland at the Australian Junior Eight Ball Championships which is an annual event held in different states around Australia. 
 
Congratulations to the juniors below who have earned their place in the 2021 QLD Junior Eight Ball State Team.
 
  •  U12's
    Cooper Hawley
    Nicolas Fahey
    U15's
    Jackson Agale
    Kai Craig
    Ty Stone
    U18's
    Joshua Hands
    Jayden Dinga
    Xavier Daw
    U18 Girls
    Shaepera Gray
  • Alysha Young
 
If you're an aspiring Eight Ball Cueist and you're in the age group of U12, U15, or U19 you could be our next Queensland State Champion!
Please contact your local league and register your interest. Details can be found on our Associations webpage.
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

 

https://qpool.com.au/policy/qebf-junior-age-table.pdf

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2020 Queensland Eight Ball Junior Tournament Rules: (version 01/08/2020)

Reference: https://qpool.com.au/policy/qebf-junior-age-table.pdf

1.1 Junior Championships:

  • Association: Usually held each month at venues decided by the Association Committee.
  • Zone: Usually held during June/July School Holidays at a venue decided by the Zone Committee
  • State: Usually held during September/October School Holidays at a venue decided by the State Committee.
  • National: Usually held during January/March School Holidays at a venue decided by the National Committee.
  • World: Usually held during June/July each year at a venue decided by the World Committee.

1.2 Age Qualification:

  • Tournaments are conducted in four age groups.
  • A) Under 12 years of age as of 31st December (event year).
  • B) Under 15 years of age as of 31st December (event year) (Over 12 and Under 15).
  • C) Under 18 years of age as of 31st December (event year) (Over 15 and Under 18).
  • D) Girls Under 18 years of age as of 31st December (event year) (Over 13 and Under 18).
  • This ensures that each Junior competing at the Queensland Junior Eight Ball Championships (this year) is eligible to compete in the Australian Junior Eight Ball Championships (next year)
  • AEBF By-Laws 35.2.2 Player's Age Groups will be determined by their age as at the 1st January of that year. The player's age at that time must be less than, or equal to, the Age Group in which they are to compete.
  • WEPF: Article 22. Junior Events General. Junior players must be under 18 on the 31st December in the year preceding the World Championships.

1.3 Format:

  • Usually a round-robin (or multiple round robins, depending on entries) for each age group.
    If the state team has 2 under 12 players, then the Final is based on the top 2 players from the round-robin.
    If the state team has 3 under 15 players, then the Finals is based on the top 3 players from the round-robin.
    If the state team has 3 under 18 players, then the Finals is based on the top 3 players from the round-robin.
    If the state team has 2 under 18 girls, then the Final is based on the top 2 players from the round-robin.

1.4 Awards:

  • State Winners and Runners-up will receive a trophy recognizing their achievement.

1.5 Queensland State Junior Team:

  • *Under 12's Champion and Runner-up may be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
  • *Under 15's Champion, Runner Up and 3rd place may be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
  • *Under 18's Champion, Runner Up and 3rd place may be offered a position in the State Junior Team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
  • *Under 18's Girls Champion and Runner-up may be offered a position in the State Junior Team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
  • *subject to AEBF/QEBF by-laws and tournament rules.

1.6 Playing Rules:

  • World Eight Ball Pool Rules as sanctioned by the AEBF.

1.7 State Team:

  • Consists of two under 12, three under 15, three under 18, two under 18 Girl and two officials (one team manager and one umpire)

1.8 Payment:

  • State Team players are required to pay a $200.00 Non-Refundable Deposit within 14 days of selection in the State Junior Team.
  • State Team players are required to be fully paid for before competing.

1.9 Queensland Junior Regional Zones are:

  • South East Queensland
  • Central Queensland
  • North Queensland
  • Western Queensland

 


PREVIOUS RULES

 

2014 Queensland Eight Ball Junior Tournament Rules: (version 01/08/2014)

1.1 Junior Championships

  • Association: Usually held each month at venues decided by the Association Committee.
  • Zone: Usually held during June/July School Holidays at a venue decided by the Zone Committee
  • State: Usually held during September/October School Holidays at a venue decided by the State Committee.
  • National: Usually held during January School Holidays at a venue decided by the National Committee.

1.2 Age Qualification
Tournaments are conducted in four age groups.

  • A) Under 12 years of age at the event date (Under 12)
  • B) Under 15 years of age at the event date (Over 12 and Under 15)
  • C) Under 18 years of age at the event date (Over 15 and Under 18)
  • D) Under 18 Girls years of age at the event date (Over 13 and Under 18)

1.3 Format

  • Usually a round robin (or muliply round robins, depending on entries) for each each age group.
    If the state team has 2 under 12 players, then the Finals is based the top 2 players from the round robin.
    If the state team has 2 under 15 players, then the Finals is based the top 2 players from the round robin.
    If the state team has 3 under 18 players, then the Finals is based the top 3 players from the round robin.
  • If the state team has 1 under 18 Girl, then the Finals is based the top 2 players from the round robin.

1.4 Awards

  • State Winners and Runners-up will receive a trophy recognising their achievement.

1.5 Queensland State Junior Team

  • *Under 12's Champion and Runner-up may be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
  • *Under 15's Champion and Runner-up may be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
  • *Under 18's Champion, Runner Up and 3rd place may be offered a position in the State Junior Team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships
  • *Under 18's Girls Champion may be offered a position in the State Junior Team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships

*subject to AEBF/QEBF by-laws and tournament rules. (Under ?? years of age at 1st January the year of Championships)

1.6 Playing Rules: World Eight Ball Pool Rules

1.7 State Team consists of 2 under 12, 2 under 15, 3 under 18, 1 under 18 Girl and 2 officials (1 umpire and team manager)

1.8 State Team; The $200.00 Non Refundable Deposit must be forwarded to QEBF along with the completed Nomination Form within 14 days of selection in the Queensland Junior Team.

1.9 Queensland Junior Regional Zones are

  • South East Queensland
  • Central Queensland
  • North Queensland
  • Western Queensland

 

PREVIOUS RULES

Queensland Eight Ball Junior Tournament Rules: (version 01/05/2014)

1.1 Junior Championships
Association: Usually held during June/July School Holidays at venues decided by the Association Committee.
State: Usually held during September/October School Holidays at venues decided by the Federation Committee.

1.2 Age Qualification
Tournaments are conducted in three age groups.
A) Under 12 years of age at 1st January the year of Championships
B) Under 15 years of age at 1st January the year of Championships
C) Under 18 years of age at 1st January the year of Championships

1.3 Format
Usually a round robin (or multiple round robins, depending on entries) for each age group.
If the state team has 2 under 12 players, then the Finals is based the top 2 players from the round robin.
If the state team has 2 under 15 players, then the Finals is based the top 2 players from the round robin.
If the state team has 3 under 18 players, then the Finals is based the top 3 players from the round robin.


1.4 Awards
State Winners and Runners-up will receive a trophy recognising their achievement.

1.5 Queensland State Junior Team
*Under 12's Champion and Runner-up may be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
*Under 15's Champion and Runner-up may be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
*Under 18's Champion, Runner Up and 3rd place may be offered a position in the State Junior Team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships

*subject to AEBF/QEBF by-laws and tournament rules. (Under ?? years of age at 1st January the year of Championships)

1.6 Playing Rules: World Eight Ball Pool Rules

1.7 State Team consists of 2 under 12, 2 under 15, 3 under 18 and 2 officials (1 umpire and team manager)

1.8 State Team; The $200.00 Non Refundable First Payment must be forwarded to QEBF along with the Acceptance Form within 14 days of selection in the Queensland Junior Team.

1.9 Queensland Regional Zones are

  • South East Queensland
  • Central Queensland
  • North Queensland
  • Western Queensland
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Under 23's
Winner - Kyle Thomson
Runner Up - Kain Stone

Under 18 Girls
Winner -  Shaepera Gray
Runner Up - Alysha Young

Under 15's
Winner - Billy Browne
Runner Up - Xavier Daw

Under 18 Open
Winner - Billy Browne
Runner Up -  Nikolas Burnett

Under 12's
Winner - Lilly Meldrum
Runner Up - Kai Craig

QLD Team 2019
Under 18's
Joe McClintock
Nikolas Burnett
Billy Browne
Under 18 Girls
Tamika Jenkins
Alysha Young
Under 15's
Jayden Dinga
Joshua Hands
Ziggy Howarth
Under 12's
Lilly Meldrum
Cooper Hawley

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

QLD State Doubles
Micky Allen - Olly O'Mahoney 4
Craig Stubbin - Steve Lees 2

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

QLD B Grade Singles Final
City - Chris Livingstone 4
Gladstone - Alex Wright 1

QLD C Grade Singles Final
City - Clint Greensill 4
Norths - Alysha Young 2

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

What a weekend of Eight Ball for the QLD Junior State Titles and Team Trials.
Firstly thank you to Norths Cue Sports for the use of your venue.Quality as always. Second thank you to everyone who helped running the age groups over the entire weekend.
Once again we had quality numbers in all age groups that shows Queensland Junior pool is strong and continues to grow.
Let me begin by saying the sportsmanship displayed by all competing and the parents was fantastic.
The competition got under way Saturday with the Under 23's Under 18 Girls and Under 15 opens. Obviously with so many tables in play I didn't see every match but those that I did get to see were exceptional quality.
Sunday saw the  Under 18 Opens  and the Under 12's take to the tables. I swear the Under 12's get smaller every year but the competition certainly doesn't.

Before I post the results below again thank you to all those who take time out to travel long distances bringing Juniors  to these events. Without you QLD wouldn't be as strong as we are in the junior ranks.
State Titles
Under 23's
Winner - Kyle Thomson
Runner Up - Kain Stone

Under 18 Girls
Winner -  Shaepera Gray
Runner Up - Alysha Young

Under 15's
Winner - Billy Browne
Runner Up - Xavier Daw

Under 18 Open
Winner - Billy Browne
Runner Up -  Nikolas Burnett

Under 12's
Winner - Lilly Meldrum
Runner Up - Kai Craig

QLD Team

Under 18's
Joe McClintock
Nikolas Burnett
Billy Browne
Under 18 Girls
Tamika Jenkins
Alysha Young
Under 15's
Jayden Dinga
Joshua Hands
Ziggy Howarth
Under 12's
Lilly Meldrum
Cooper Hawley

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

QEBF Under 23 Semi Final
Kyle Thomson 1 V 4 Sam Burnett
QEBF Under 23 Final
Jayme White 5 v 3 Sam Burnett
_ - _ - _ - _ - _ - _ -

QEBF Under 18 Semi Final
Kyle Thomson 0 v 4 Kain Stone
QEBF Under 18 Final
Joe McClintock 1 v 5 Kain Stone
_ - _ - _ - _ - _ - _ -


QEBF Under 12 Semi Final
Ziggy 0 v 3 Jakson
QEBF Under 12 Final
Ambrose 1 v 4 Jackson Agale
_ - _ - _ - _ - _ - _ -

QEBF Under 15 Semi Final
Joshi Burnett 3 v 4 Leo Adeney
QEBF Under 15 Final
Billy Browne 4 v 2 Leo Adeney
_ - _ - _ - _ - _ - _ -


QEBF Under 18 Girls Semi Final
Emma Carter 3 v 4 Isobelle Costello
QEBF Under 18 Girls Final
Tamika Jenkins 4 v 2 Isobelle Costello

 

QEBF Junior State Team (AEBF Junior National, January 2019, Launceston)
Under 12: Callum Hensler + Jackson Agale
Under 15: Billy Browne + Joshi Burnett + Jayden Dinga
Under 18 Girls: Tamika Jenkins + Alysha Young
Under 18: Joe McClintock + Kyle Thomson + Niki Burnett
Team Manager Chad Baker

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

     
Friday, 19 August 2016 (male) Norths Cue Sports in Brisbane
QLD Mens Singles
South East Qld Central Qld North Qld
Wayne Richardson Justin Thursby  Mark Bradley
Shannon Purcell Robbie Lewis Kris Jones 
Vince Lee Rob Pendleton David Lynton
Darren Mahoney    
Mick Stone Format: Venue:
Adam List Round Robin Norths Cue Sports
  Best of 5 Hornibrook Esp & Victoria Ave
    Bramble Bay, (Woody Point) QLD
     
Sat,Sun 20,21 August 2016 (male) Norths Cue Sports in Brisbane
QLD Mens Team Play-off
South East Qld Central Qld North Qld
Wayne Richardson Robbie Lewis Mark Bradley
Shannon Purcell Robbie Bouchardt Kris Jones 
JJ Spink Rob Pendleton David Lynton
David Pilgrim Steve Bouveng  Bronson Blackmore
Craig Stubbin Justin Thursby  Barry Shonhan
Dane Beeton Richard Benson  Josh Mooka
Roland Gray Mark Shyhun Harry Treklis
Chris Hogan    
Macwin Fernandes    
Patrick Houghton    
Duain Bauer Format: Venue:
Adam List Round Robin Norths Cue Sports
Trent Scott Saturday 1 frame Hornibrook Esp & Victoria Ave
Steve Lees Sunday 1 frame Bramble Bay, (Woody Point) QLD
     
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

     
  (male and female over 50 years of age (1st October))  
Friday, 19 August 2016   Norths Cue Sports in Brisbane
QLD Masters Singles
South East Qld Central Qld North Qld
Steve Lees Dan Denigan Noel Doyle
Lenny Stein Mark Redwood Glenn Cullen
Andrew Costello    
Gary Ward Format: Venue:
  Round Robin Norths Cue Sports
  Best of 5 Hornibrook Esp & Victoria Ave
    Bramble Bay, (Woody Point) QLD
     
  (male and female over 50 years of age (1st October))  
Sat,Sun 20,21 August 2016   Norths Cue Sports in Brisbane
QLD Masters Team Play-off
South East Qld Central Qld North Qld
Mike Stone Dan Denigan Noel Doyle
Len Stein Mark Redwood Glenn Cullen
Nick Obodin Mick Rogers  Malo Chanfoon
Brad Hart Jo Olding  Dave Eaglen
Peter Moore Chris Johnston Steve Pottinger 
Darren Mahoney    
Gary Ward Format: Venue:
Andrew Costello Round Robin Norths Cue Sports
Pat Broderick Saturday 1 frame Hornibrook Esp & Victoria Ave
Andrew Silverman Sunday 1 frame Bramble Bay, (Woody Point) QLD
     
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

     
Friday, 5 August 2016 (female) Townsville
QLD Womens Singles
South East Qld Central Qld North Qld
Nicole Fielding Coline Spasojevic NQ 1
Kayli Sue Leonie McCulloch NQ 2
Lisa Smith    
Kerry Spengler Format: Venue:
  Round Robin Townsville 8 Ball Association
  Best of 5 South Townsville Bowls Club
    2 Bell St, South Townsville, QLD
     
Sat, Sun 6,7 August 2016 (female) Townsville
QLD Womens Team Play-off
South East Qld Central Qld North Qld
Nicole Fielding Julie Lucas NQ 1
Kerry Spengler Narelle Evans NQ 2
Rachel King Skye McGrath NQ 3
Julia Kenny Sarah Miers NQ 4
Kayli Sue Sonia Steffen NQ 5
Lisa Smith Sandie Wright  NQ 6
Karen Hextall Tina Gallagher NQ 7
Deb Kilvington    
Samananda Sivaji    
Michelle Kelso-smith    
Vikki Wheatley Format: Venue:
Mary Bock Round Robin Townsville 8 Ball Association
Anita Edwards Saturday 1 frame South Townsville Bowls Club
Tammy Laws Sunday 1 frame 2 Bell St, South Townsville, QLD
     

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

AEBF Age restrictions apply

2016 Queensland Junior Eight Ball Championships

Under 15: Saturday 27th September 2016 9:00AM (Junior event $25)

Under 18 Girls: Saturday 27th September 2016 9:00AM (Junior event $25)

 

Under 12: Sunday 28th September 2016 9:00AM (Junior event $25)

Under 18: Sunday 28th September 2016 9:00AM (Junior event $25)

 

Names MUST be nominated as per the QEBF ZONE structure

  • SEQ must nominated SEQ Juniors
  • CQ must nominated CQ Juniors
  • NQ must nominated NQ Juniors

Venue: Norths Cue Sports
Corner Hornibrook Esplande and Victoria Ave
Bramble Bay Bowls Club (Woody Point) 4021 Brisbane
www.northscuesports.com


Contact:

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     www: www.qpool.com.au

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Attachments:
FileDescriptionCreatorFile sizeCreatedLast modified
Download this file (052.pdf)052.pdf Gregg117 kB2015-04-29 17:422015-04-29 17:42
Download this file (2015-Nationals-Schedule-v1_0.pdf)2015-Nationals-Schedule-v1_0.pdf Gregg30 kB2015-08-12 08:342015-08-12 08:34
Download this file (2015-State-Team-Invoice-DRAFT.pdf)2015-State-Team-Invoice-DRAFT.pdf Gregg100 kB2015-08-12 09:412015-08-12 09:41
Download this file (AEBF_Questionnaire_-_Nationals_Moving_Forward.pdf)AEBF_Questionnaire_-_Nationals_Moving_Forward.pdf Gregg216 kB2015-08-12 08:372015-08-12 08:37

Nationals Info

Venue:
Commercial Club Albury
618 Dean St,
Albury NSW 2640
www.commercialclubalbury.com.au

the playing room is above, up the stairs (far right) of the Snooker Room

Accommodation:
Quest Albury on Townsend
450 Townsend Street,
Albury NSW 2640
www.questalburyontownsend.com.au

Transport:
Fly: Brisbane <> Sydney <> Albury
Fly: Brisbane <> Melbourne <> then rail to Albury
Drive: Brisbane to Albury = 17 Hours

Shirts:

Supplied by BlackChrome
(size chart attached)
State Team Polo Shirts

Schedule:
2015 AEBF Nationals Schedule see attached

 

Saturday, 10 October 2015       Arrive
Sunday, 11 October 2015   Day 0 Pool Comp Arrive
Monday, 12 October 2015   Day 1 Team Matches  
Tuesday, 13 October 2015   Day 2 Team Matches  
Wednesday, 14 October 2015   Day 3 Team Matches  
Thursday, 15 October 2015   Day 4 Team Matches  
Friday, 16 October 2015   Day 5 Team Matches  
Saturday, 17 October 2015   Day 6 Team Matches  
Sunday, 18 October 2015   Day 7 Team Matches  
Monday, 19 October 2015   Day 8 Team Matches  
Tuesday, 20 October 2015   Day 9 Team Matches  
Wednesday, 21 October 2015   Day 10    
Thursday, 22 October 2015   Day 11    
Friday, 23 October 2015   Day 12 Presentation  
Saturday, 24 October 2015     AEBF AGM Depart
Sunday, 25 October 2015        


Nationals Pre Pool Comp (contact Pool Victoria)

Pool Victoria will be holding a Pre Nationals Straight Knock out Singles Comp in Albury at The Commercial Club on Sunday 11th October.

We will be holding 4 separate singles straight knock outs –

1 Open singles knock out - $20 entry per player

1 Women’s singles  knock out - $20 entry per player

1 Master’s singles knock out - $20 entry per player

1 non elite/officials and umpires singles  knock out - $10 per player

We will take entries from 9am Sunday morning, do the draw at 9.30am and start play at 10am.


Contact:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Attachments:
FileDescriptionCreatorFile sizeCreatedLast modified
Download this file (2015-Men-12-Singles.pdf)2015-Men-12-Singles.pdf Gregg296 kB2015-08-04 13:422015-08-04 13:42
Download this file (2015-Men-28-Play-off.pdf)2015-Men-28-Play-off.pdf Gregg327 kB2015-08-04 15:362015-08-04 15:36
Download this file (SAM_1611.JPG)SAM_1611.JPG Gregg3588 kB2015-08-12 08:312015-08-12 08:31
Download this file (SAM_1619.JPG)SAM_1619.JPG Gregg3578 kB2015-08-12 08:292015-08-12 08:29

2015 Mens Singles Schedule

Singles 07-Aug-15    Friday    9:00 AM    7:30 PM
Team 08-Aug-15    Saturday    9:00 AM    7:30 PM
Team 09-Aug-15    Sunday    9:00 AM    6:00 PM

Townsville 8 Ball
C/-South Townsville Bowls Club
2 Bell Street
South Townsville, QLD 4810

STATS:

https://qebf.org.au/qld-champions/2015-men-28/index.htm

https://qebf.org.au/qld-champions/2015-men-12/index.htm

YOUTUBE:

https://www.youtube.com/c/cuesportstv

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Attachments:
FileDescriptionCreatorFile sizeCreatedLast modified
Download this file (2015-Masters-Play-off.pdf)2015-Masters-Play-off.pdf Gregg401 kB2015-08-04 12:572015-08-04 12:57

 2015 Masters Team Play-off

15-Aug-15    Saturday    9:00 AM    5:30 PM
16-Aug-15    Sunday    9:00 AM    5:00 PM

Snooker World
2520 Gold Coast Highway
Mermaid Beach
QLD 4218

LIVESTREAM https://www.youtube.com/c/cuesportstv

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

The Queensland Eight Ball Federation is conducting a Junior Raffle.

Funds will be used to assist our Junior State Team with Travel and accommodation to the Australian Eight Ball Junior Championships

The Queensland Eight Ball Federation have 22 affiliated associations and request that each association assist in sponsoring the juniors with the sale of these tickets.

TICKETS: $10 each
1st Prize: Thompson Billiards Pool Table valued at $2,500
2nd Prize: Zak's Custom Eight Ball Cue valued at $1,000
3rd Prize: Barracuda Gold Medal Cue valued at $295
4th Prize: Aramith Casino Pool Ball Set value $95
5th Prize: Aramith Casino Pool Ball Set value $95
6th Prize: Fifty Dollar Fuel Card valued at $50
7th Prize: Fifty Dollar Fuel Card valued at $50
8th Prize: Fifty Dollar Fuel Card valued at $50
9th Prize: Fifty Dollar Fuel Card valued at $50
10th Prize: Fifty Dollar Fuel Card valued at $50

Drawn: 8th November 2015.
Winners to be notified via email or phone call and results will be advertised on www.qpool.com.au

Thompson Billiard Tables Grayscale

https://thompsonbilliardtables.com.au

 

Zaks Custom Cues Grayscale

https://www.zakscues.com.au

 

Percys Pool School Grayscale

https://www.percyspoolschool.com.au

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

AEBF Age restrictions apply

2015 Queensland Junior Eight Ball Championships

Under 15: Saturday 27th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

Under 21: Saturday 27th September 2014 9:00AM (Senior event $25)

 

Under 12: Sunday 28th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

Under 18: Sunday 28th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

Under 18 Girls: Sunday 28th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

 

Names MUST be nominated as per the QEBF ZONE structure

  • SEQ must nominated SEQ Juniors
  • CQ must nominated CQ Juniors
  • NQ must nominated NQ Juniors

Venue: Norths Cuesports
Shop 7, 481 Gympie Rd
Strathpine QLD 4500
www.northscuesports.com


Contact:

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     www: www.qpool.com.au

Cost:
Junior Affiliation Fee $5.00
Junior Event Fee $12.50

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2014 B Grade Singles
2014 C Grade Singles

Venue:
Norths Cuesports
Shop 7, 481 Gympie Rd
Strathpine QLD 4500
www.northscuesports.com

Dates: (9AM to 6PM)
Saturday, 22nd November 2014, and if needed
Sunday, 23rd November 2014

Names 9:00AM for a 9:30AM Start

Fee: $25 per Person

NOTE: SEQ, NQ and CQ may send their singles representatives and be SEEDED on the day

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

UMPIRES urgently required for the Australian Junior National Championships, please contact the This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Host     Queensland Eight Ball Federation
Website     www.qpool.com.au

Venue Snooker World
Address 2506 Gold Coast Hwy
City Mermaid Beach QLD 4218
Website www.snookerworld.com.au

Sunday, 11th January 2015
Saturday, 17th January 2015

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2014 QLD State Doubles

Venue:
Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064

Dates: (9AM to 6PM)
Saturday, 8th November 2014, and if needed
Sunday, 9th November 2014

Names 9:00AM for a 9:30AM Start

Fee: $25 per Team (Double)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2015 Australian Eight Ball Junior Nationals

 

https://junior8ball.com/

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
EVENT: QLD MENS STATE TEAM
  (male)  
DATE: SAT 30-AUGUST-2014 9:00AM |  9:00PM
  SAT 31-AUGUST-2014 9:00AM |  6:00PM
     
VENUE: Q-MASTERS $25
  40 Castlemaine Street QEBF Member
  Milton QLD 4064  
     
     
     
FORMAT: ROUND ROBIN SATURDAY 1 FRAME*
  ROUND ROBIN SUNDAY 1 FRAME
    *PLUS OWN GROUP
STATE TEAM: TOP 8  
  (depending on QEBF Tournament Rules / AEBF By-Laws)  
QUOTA: 28 (14:7:7) TOTAL (SEQ:CQ:NQ)
     
South East Qld Central Qld North Qld
Darren Gordon Justin Thursby Nathan Keogh
Dane Beeton Peter Peawkumdee Stanley Addo
JJ Spink Darren Halter Mark Bradley
Jakk Phillips Graham Davis Dave Eaglen
Vincent Lee Craig James Ian Firth
Ricky Shaw Darryl Cooper Harry Treklis
Nick Obodin Joel Butler Ben Wilks
Wayne Richardson    
Macwin Fernandes    
Lenny Kemp    
Duain Bauer    
TBA    
TBA    
Dayne Van Kempen QEBF DRESS CODE REQUIRED  

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
EVENT: QLD MENS STATE SINGLES
  (male)  
DATE: FRI 29-AUGUST-2014 9:00AM |  9:00PM
     
     
VENUE: Q-MASTERS $25
  40 Castlemaine Street QEBF Member
  Milton QLD 4064  
    Trohpy 1st
    Trohpy 2nd
     
FORMAT: ROUND ROBIN BEST OF FIVE (5) FRAMES
  STATE FINAL TOP 4
    Finals : Best 7 : Best 7 : Best 9
STATE TEAM: WINNER to Australian Men Singles
  (depending on QEBF Tournament Rules / AEBF By-Laws)  
QUOTA: 12 (6:3:3) TOTAL (SEQ:CQ:NQ)
     
South East Qld Central Qld North Qld
Dane Beeton Justin Thursby Nathan Keogh
Drew Tett Richard Benson Stanley Addo
Jakk Phillips Dave Keet Mark Bradley
JJ Spink    
Vincent Lee    
Wayne Richardson    
     

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
EVENT: QLD WOMENS STATE TEAM
  (female)  
DATE: SAT 23-AUGUST-2014 9:00AM |  9:00PM
  SUN 24-AUGUST-2014 9:00AM |  6:00PM
     
VENUE: KONDARI $25
  49-63 Elizabeth Street  QEBF Member
  Urangan, Hervey Bay, QLD 4655
     
     
     
FORMAT: ROUND ROBIN SATURDAY 1 FRAME*
Round Robin x 2 ROUND ROBIN SUNDAY 1 FRAME
    *PLUS OWN GROUP
STATE TEAM: TOP 6  
  (depending on QEBF Tournament Rules / AEBF By-Laws)  
QUOTA: 28 (13:8:7) TOTAL (SEQ:CQ:NQ)
     
South East Qld Central Qld North Qld
Lauren Jelly Debbie Paulson Temple Larkins
Karen Hextall Julie Lucas Chellee Howorth
Nicole Fielding Sally Jones Niki Porajski
Debbie Kilvington Leonie McCulloch Veronica Hill
Shell Hextall Colleen Pershouse Christine Wood
Bobbie-Joe Bowowicz Sonia Steffen Kerrie Shearsmith
Sue McCord Sandie Wright Sharna Mumford
Toni Allen Toni Hammond  
Sue Spiers    
Vikki Quaresmini    
Irene Wood    
Michelle Kelso Smith    
Jazz Westaway    
  QEBF DRESS CODE REQUIRED

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
EVENT: QLD WOMENS STATE SINGLES
  (female)  
DATE: FRI 22-AUGUST-2014 9:00AM |  9:00PM
     
     
VENUE: KONDARI $25
  49-63 Elizabeth Street  QEBF Member
  Urangan, Hervey Bay, QLD 4655
    Trohpy 1st
    Trohpy 2nd
     
FORMAT: ROUND ROBIN BEST OF FIVE (5) FRAMES
  STATE FINAL TOP 3
    Finals : Best 5 : Best 7 
STATE TEAM: WINNER to Australian Womens Singles
  (depending on QEBF Tournament Rules / AEBF By-Laws)  
QUOTA: 8 (4:2:2) TOTAL (SEQ:CQ:NQ)
     
South East Qld Central Qld North Qld
Lauren Jelly Julie Lucas Temple Larkins
Karen Hextall Sam Knight Chellee Howorth
Mandy Stewart    
Bobbie-Joe Bowowicz    
     

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
EVENT: QLD MASTERS STATE TEAM
  (male and female over 50 years of age (1st October))  
DATE: SAT 9-AUGUST-2014 9:00AM |  6:00PM
  SUN 10-AUGUST-2014 9:00AM |  6:00PM
     
VENUE: Norths CueSports $25
  481 Gympie Road (front) QEBF Member
  45 Bells Pocket Road (rear)  
  Strathpine QLD 4500 Trohpy 1st
    Trohpy 2nd
     
FORMAT: ROUND ROBIN BEST OF FIVE (5) FRAMES
  SINGLES FINAL TOP 4 
    Finals : Best 7 : Best 7 : Best 9
STATE TEAM: TOP 4 + 1 RESERVE  
  (depending on QEBF Tournament Rules / AEBF By-Laws)  
QUOTA: 16 (6:5:5) TOTAL (SEQ:CQ:NQ)
     
South East Qld Central Qld North Qld
Steve Lees Jack Lewis Malo Chan-Foon
Pat Broderick Bert McCosh Dave Smallwood
Lenny Stein Bob Menzies Glen Cullen
Nick Obodin Wayne Knowles Ralph Thygesen
Peter Smith Les Griffith Silver Daniels
Hex Hextall    
     

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

AEBF Age restrictions apply

2014 Queensland Junior Eight Ball Championships

Under 15: Saturday 27th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

Under 21: Saturday 27th September 2014 9:00AM (Senior event $25)

 

Under 12: Sunday 28th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

Under 18: Sunday 28th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

Under 18 Girls: Sunday 28th September 2014 9:00AM (Junior event $12.50)

 

Names MUST be nominated as per the QEBF ZONE structure

  • SEQ must nominated SEQ Juniors
  • CQ must nominated CQ Juniors
  • NQ must nominated NQ Juniors

Venue: Norths Cuesports
Shop 7, 481 Gympie Rd
Strathpine QLD 4500
www.northscuesports.com


Contact:

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     www: www.qpool.com.au

Cost:
Junior Affiliation Fee $5.00
Junior Event Fee $12.50

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

QLD State Doubles

Venue:
Norths Cuesports
Shop 7, 481 Gympie Rd
Strathpine QLD 4500
www.northscuesports.com

Dates: (9AM to 9PM)
Saturday, 14  September 2013
Sunday, 15 September 2013

Names 9:00AM for a 9:30AM Start

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

QLD B & C Grade Singles

Venue:
Norths Cuesports
Shop 7, 481 Gympie Rd
Strathpine QLD 4500
www.northscuesports.com

Dates: (9AM to 9PM)
Saturday, 7 September 2013
Sunday, 8 September 2013

Names 9:00AM for a 9:30AM Start

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2013 Queensland Junior Eight Ball Championships

Under 12: Thursday 19th September 2013 09.00.am

Under 15: Friday 20th September 2013 09.00.am

Under 18: Saturday 21st September 2013 09.00.am

Names 9:00AM for a 9:30AM Start

Venue: Q-Masters Milton
47 Castlemaine St
Milton QLD 4064
Ph (07) 3367 1430
www.qmasters.com.au

Contact:

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     www: www.qpool.com.au

Cost:
Junior Affiliation Fee $8.00
Junior Event Fee $15.00

2013 Queensland Eight Ball Junior Tournament Rules:

1.1 Junior Championships
Association: Usually held during June/July School Holidays at venues decided by the Association Committee.
State: Usually held during September/October School Holidays at venues decided by the Federation Committee.

1.2 Age Qualification
Tournaments are conducted in three age groups.
A) Under 12 years of age at 1st January the year of Championships
B) Under 15 years of age at 1st January the year of Championships
C) Under 18 years of age at 1st January the year of Championships

1.3 Format
Usually a round robin (or muliply round robins, depending on entries) for each each age group.

1.4 Awards
State Winners and Runners-up will receive a trophy recognising their achievement.

1.5 Queensland State Junior Team
*Under 12's Champion and Runner-up will be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
*Under 15's Champion and Runner-up will be offered a position in the State Junior team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships.
*Under 18's Champion, Runner Up and 3rd place will be offered a position in the State Junior Team to compete at the Australian Eight Ball Junior Championships

*subject to AEBF/QEBF by-laws and tournament rules. (Under ?? years of age at 1st January the year of Championships)

1.6 Playing Rules: World Eight Ball Pool Rules

1.7 State Team consists of 2 under 12, 2 under 15, 3 under 18 and 2 officials (1 umpire and team manager)

1.8 State Team; The $200.00 Non Refundable First Payment must be forwarded to QEBF along with the Acceptance Form within 14 days of selection in the Queensland Team.

1.9 Queensland Regional Zones are

  • South East Queensland
  • Central Queensland
  • North Queensland
  • Western Queensland
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Mens Team Play-off TOP 24
SEQ (11) NQ (8) CQ (5)
Wayne RICHARDSON Kris Jones Brett Lucas (F)
Ian CHUNG Dave Eaglen Justin Thursby (R)
Micky ALLAN Barry Shonhan Liam Butler (R)
Drew TETT Mark Bradley Robbie Lewis (B)
Barry KITCHENER Jr Matthew Gartrell Rhys Daley (F)
Pat BRODERICK David Lynton  
Vince LEE Nathan Keogh  
Nick PILAT David Kilpatrick  
Rick SHAW    
Gary WAINWRIGHT    
Dayne Van KEMPEN    

QLD Mens State Team Trials

Venue:
Q-Masters
47 Castlemaine Street
Milton, Brisbane, 4064
www.qmasters.com.au

Date: (9AM to 9PM)
Saturday, 24 August 2013
Sunday, 25 August 2013

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

Womens Team Play-off TOP 28
SEQ (13) NQ (9) CQ (6)
Irene WOOD Cathy Lindridge Bonnie Campbell (F)
B-j BOROWICZ Sharon Mispelkamp Julie Lucas (F)
Richelle HEXTALL Niki Porajski Sonia Steffen (R)
Nicole FIELDING Sonia Malinovski Toni Allen (G)
Karen HEXTALL Jenny Gartrell Sandie Wright (G)
Kirsty TEALE Veronica Hill Leonie McCulloch (F)
Jazz WESTAWAY Chantel Jenkins  
Michelle KELSO-SMITH Leandra Cannon  
Lisa SMITH Lana Kyle  
Susan LYNCH    
Summer SIVAJI    
Courtney SOLOMAN    
Sarah OBEID    

QLD Womens State Team Trials

Venue:
Q-Masters
47 Castlemaine Street
Milton, Brisbane, 4064
www.qmasters.com.au

Date: (9AM to 9PM)
Saturday, 17 August 2013
Sunday, 18 August 2013

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

The Womens Singles are the top EIGHT Players

SEQ CQ NQ
Irene Wood Kerry Harvey Cathy Lindridge
BJ Borowicz Kylie Ingram Sharon Mispelkamp
Nicole Fielding . .
Richelle Hextall . .

QLD Womens Singles

Venue:
Q-Masters
47 Castlemaine Street
Milton, Brisbane, 4064
www.qmasters.com.au

Date: (9AM to 9PM)
Friday, 16 August 2013

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

The Mens Singles are the top NINE Players

SEQ CQ NQ
Dayne Van Kempen Justin Thursby Mark Bradley
Wayne Richardson Robbie Lewis Kris Jones
Steve Lees . David Lynton
Joe Zhou . .
. . .

QLD State Mens Singles

Venue:
Q-Masters
47 Castlemaine Street
Milton, Brisbane, 4064
www.qmasters.com.au

Date: (9AM to 9PM)
Friday, 23 August 2013

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2013 Queensland Under 21 Eight Ball Championships

Downunder Bar
102 Lake Street
Cairns QLD 4870
www.thedownunder.com.au

Saturday    10-Aug-13  9:00AM to 5PM
Sunday    11-Aug-13  9:00AM to 5PM
Entry Fee    $25
Format    Top 24
 

Dayne Van Kempen CQ Player 1 Matthew Gartrell
Benjamin McGinty CQ Player 2 Karrinn Mispelkamp
Reed Kunde CQ Player 3 Andrew Fitzgerald
Josh Cahill CQ Player 4 Miki Kohama
Michael Jefferies CQ Player 5 NQ Player 5
Ryan Cook CQ Player 6 NQ Player 6
SEQ Player 7 CQ Player 7 NQ Player 7
SEQ Player 8 CQ Player 8 NQ Player 8

Contact:

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     www: www.qpool.com.au

---------------------------------------------
Queensland Eight Ball Under 21 Tournament Rules:

1.2 Age Qualification
Tournaments are conducted in three age groups.
D) Under 21 years of age at 1st January the year of Championships

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

QLD State Masters Team Play-off

SQ   CQ   NQ  
1 Steve Lees - 2nd 1 Graham Wright (G) 1 Glenn Cullen
2 Peter Smith 2 Damien Ha (R) 2 Barry Henderson
3 Pat Broderick - 1st 3 Dave Keet (F) 3 Malo Chan Foon
4 Brad Jaenke 4 John McDonald (F) 4 Dave Munro
5 Wayne Hextall 5 Colleen Pershouse (G) 5 Jim Humphries


Sat, 20 & Sun, 21 Jul 2013
Event: QLD State Masters
Venue: South Townsville Bowls Club
Address 2 Bell Street. South Townsville
contact: Darryl James
8 Tables
Committee at event: Darryl James,  Ashley James (TEBA)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

2014 Australian Junior Eight Ball Championships

Victoria

BarEight

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
       
2013 Australian Eight Ball Junior Nationals
Date   Schedule  
Tue,08-Jan-13   Arrive Adelaide  
Wed,09-Jan-13 Day 1 Singles  Round Robin
Thu,10-Jan-13 Day 2 Singles  Round Robin
Fri,11-Jan-13 Day 3 Singles  Round Robin
Sat,12-Jan-13 Day 4 Singles  Round Robin
Sun,13-Jan-13 Day 5 Singles  Round Robin
Mon,14-Jan-13 Day 6 Teams Day Grand Final
Tue,15-Jan-13 Day 7 Finals Presentation
Wed,16-Jan-13   Depart Adelaide  
       
 
QLD STATE TEAM Under 12 Under 15 Under 18
  Kyle Thomson Hayden Goode Vijay Randall
  Nikki Burnett Samual Burnett Jayme White
      Jason Smiley
       
VENUE   RESULTS  
Empire Pool Lounge   A.E.B.F  
20 Rose Street     PO Box 275   
Adelaide SA 5000   Prospect TAS 7250  
www.empirepool.com.au www.junior8ball.com

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Event: Queensland Open Doubles
Date: Saturday    15th Sept-12  9:00AM to 7PM
Date:  Sunday    16th Sept-12  9:00AM to 7PM
Entry Fee:    $25
Entrants:  Q.E.B.F Regristered
Format: Double Elimination

Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064
www.qmasters.com.au

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Event: B and C Grade Singles
Date: Saturday    8th Sept-12  9:00AM to 7PM
Date:  Sunday    9th Sept-12  9:00AM to 7PM
Entry Fee    $25
Entrants:  Q.E.B.F Regristered
Format: Double Elimination

Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064
www.qmasters.com.au

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064
Ph (07) 3367 1430
www.qmasters.com.au

Friday    24-Aug-12  9:00AM to 7PM
Entry Fee    $25 ??
Format    Round Robin
    Best of 7 ??

Dane Beeton def Barry Kitchener jnr

South East Qld Central Qld North Qld
Vijay Randall Robert Bouchardt Mark Bradley
Pat Broderick Robbie Lewis Kris Jones
Barry Kitichener    
Dane Beeton    
Shannon Purrcell    

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Attachments:
FileDescriptionCreatorFile sizeCreatedLast modified
Download this file (2012-team-trails.pdf)2012-team-trails.pdf Gregg41 kB2012-08-15 13:082012-08-15 13:08

Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064
Ph (07) 3367 1430
www.qmasters.com.au

Saturday    25-Aug-12  9:00AM to 9:00PM
Sunday    26-Aug-12  9:00AM to 6:00PM
Entry Fee    $25 ??
Format    Round Robin
    x 3 frames (2 frames on Saturday and 1 frame on Sunday)

      Dane Beeton Singles    
Final Standings   Won Played %
1st 11  NQ  Kris Jones 47 69 68.12%
2nd 9 SEQ  Vijay Randall 45 69 65.22%
3rd 6 SEQ  Ian Chung 42 69 60.87%
4th 15 SEQ  Craig Stevens 42 69 60.87%
5th 5 NQ  David Kilpatrick 41 69 59.42%
6th 8 SEQ  Craig Stubbin 41 69 59.42%
7th 19 SEQ  Barry Kitchener Jnr 41 69 59.42%
8th 3 SEQ  Vince Lee 40 69 57.97%
             
9th 17 NQ  Mark Bradley 39 69 56.52%
10th 1 SEQ  Jordan Maehe 38 69 55.07%
11th 20 SEQ  Steve Lees 38 69 55.07%
12th 2 SEQ  Joe Zhou 37 69 53.62%
13th 13 SEQ  Bronson Blackmore 37 69 53.62%
14th 10 CQ  Robbie Lewis 36 69 52.17%
15th 24 NQ  Adrian Brease 35 69 50.72%
16th 7 SEQ  Wayne Richardson 34 69 49.28%
17th 12 NQ  Dave Eaglen 32 69 46.38%
18th 14 SEQ  Hayden Robinson 31 69 44.93%
19th 23 NQ  Darryl James 31 69 44.93%
20th 21 CQ  Graham Davis 26 69 37.68%
21st 4 CQ  Steve Bouveng 21 69 30.43%
22nd 18 NQ  Matthew Gartrell 20 69 28.99%
23rd 22 CQ  Peter Lambert 18 69 26.09%
24th 16 CQ  Robert Bouchardt 16 69 23.19%

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064
Ph (07) 3367 1430
www.qmasters.com.au

Friday    17-Aug-12  9:00AM to 7PM
Entry Fee    $25 ??
Format    Round Robin
    Best of 5

Temple Larkins 4 v Lauren Jelly 2

South East Qld Central Qld North Qld
Lauren Jelly Sandie Wright Temple Larkins
BJ Borowicz Kylie Ingram Eve Wagner
Nicole Fielding    
Irene Wood    

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Attachments:
FileDescriptionCreatorFile sizeCreatedLast modified
Download this file (2012-team-trails.pdf)2012-team-trails.pdf Gregg41 kB2012-08-15 13:082012-08-15 13:08

Q-MASTERS
40 Castlemaine Street
Milton QLD 4064
Ph (07) 3367 1430
www.qmasters.com.au

Saturday    18-Aug-12  9:00AM to 9:00PM
Sunday    19-Aug-12  9:00AM to 6:00PM
Entry Fee    $25 ??
Format    Round Robin
    x 2 frames on Saturday and Sunday

NQ Temple Larkins Singles    
    WON PLAYED %
SEQ Jessica WOODS  40 52 77%
SEQ Tracey DOEBLIEN  36 52 69%
SEQ Nicole FIELDING  36 52 69%
SEQ Lauren JELLY  36 52 69%
SEQ Kirsty TEALE  33 52 63%
SEQ BJ BOROWICZ  32 52 62%
         
SEQ Donna WILSON  30 52 58%
CQ Kylie Ingram  28 52 54%
NQ Veronica Hill 28 52 54%
SEQ Irene WOOD  28 52 54%
SEQ Toni ALLEN  28 52 54%
CQ Julie Lucas  27 52 52%
CQ Sandie Wright  26 52 50%
NQ Jaquelyn Sale 25 52 48%
SEQ Michelle KELSO-SMITH  24 52 46%
SEQ Sarah OBEID  24 52 46%
CQ Leonie McCulloch  24 52 46%
NQ Eve Wagner 23 52 44%
NQ Leesa Chatfield 22 52 42%
SEQ Jazz WESTAWAY 22 52 42%
CQ Sally Jones  21 52 40%
CQ Debbie Paulson  21 52 40%
NQ Lana Kyle 21 52 40%
NQ Chrissy Hopkinson 21 52 40%
SEQ Kayli SUN  21 52 40%
NQ Sonia Malinovski 18 52 35%
NQ Thelena Marsh 6 52 12%
  bye 0 52 0%

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
QUEENSLAND OPEN SINGLES CHAMPIONSHIPS
    Winner       Runner-up   Host Venue
2020     . v .     SEQ  
2019  Gold C Andy Burnett 5 v 0 Dane Beeton  City NQ Towns 
2018 Norths Dayne Van Kempen 5 v 2 David Lynton Mt Isa SEQ Norths
2017 Norths Dayne Van Kempen 5 v 4 Justin Thursby Rocky CQ Glad
2016 Bris Dist Wayne Richardson 5 v 4 Adam List  City SEQ Norths
2015 Townsville Bronson Blackmore 5 v 4 Dayne Van Kempen Norths NQ Towns
2014 City Dane Beeton 5 v 2 Justin Thursby  Rocky SEQ Q Masters
2013 Darling D Joe Zhou 5 v 2 Dayne Van Kempen Norths SEQ Q Masters
2012 City Dane Beeton 5 v 1 Barry Kitchener Jnr Ipswich SEQ Q Masters
2011 Sunny Coast JJ Spink 5 v 3 Dane Beeton City SEQ Q Masters
2010 City  Dane Beeton 5 v 4 Barry Kitchener Jnr Ipswich NQ Towns
2009 City Adam List 5 v . Travis Martin City SEQ Q Masters
2008 City John Wheeler   5 v . William Creed  Towns SEQ Q Masters
2007 City John Wheeler 5 v . Justin Thursby  Ipswich NQ Towns
2006 Gold Coast Brent Read 5 v . Shannon Purcell  Norths SEQ Q Masters
2005 Gold Coast Brent Read 5 v . Adam List  City SEQ Q Masters
2004 City Travis Martin 5 v 3 John Wheeler  City SEQ Mustang B
2003 Gold Coast Brent Read 5 v . Peter Watt  Gold Coast SEQ  
2002 Norths Jack Halligan 5 v . John Wheeler  Rocky SEQ  
2001 Rocky John Wheeler 5 v . Mick Hoggetts Gold Coast SEQ  
2000 Gold Coast Mick Hoggetts    5 v . Jason Casey  Gold Coast SEQ  
1999 Bris Dist Richard Williams 5 v . Peter Watt  Gold Coast SEQ  
1998 Bris Dist Richard Williams 5 v . Andrew Gilson  Bris Dist SEQ  
1997 Bris Dist Steve Lees    5 v . Peter Watt  Gold Coast SEQ  
1996 Gold Coast Mick Macri   5 v . Peter Watt  Gold Coast SEQ  
1995 Gold Coast Mick Macri    5 v . Steve Lohmann  Bris Dist SEQ  
1994 Gold Coast Mick Macri    5 v . Jason Casey  Gold Coast SEQ  
1993 Gold Coast Peter Watt   5 v . Danny Higgins  Bris Dist SEQ  
1992 Bris Dist Wayne Frank 5 v . Danny Higgins  Bris Dist SEQ  
1991 Bris Dist Len Stein 5 v . Wayne Frank Bris Dist SEQ  
1990 Gold Coast Mick Macri 5 v . Steve Hogan Bris Dist SEQ  
1989 Cairns Ken Southwell 5 v . Len Stein Bris Dist SEQ  
1988 Bris Dist Steve Hogan 5 v . Len Stein Bris Dist SEQ  
1987 Bris Dist Steve Hogan 5 v . Len Stein Bris Dist SEQ  
1986 Bris Dist Steve Hogan 5 v . Len Stein Bris Dist SEQ  
1985 Bris Dist Steve Hogan 5 v . Steve Lees  Bris Dist SEQ  
1984 Bris Dist Steve Lees 5 v . Len Stein Bris Dist SEQ  
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
    QUEENSLAND OPEN DOUBLES CHAMPIONSHIPS   
Year Winner Winner     Runner-up Runner-up Venue
2020              
2019 Micky Allen  Olly O'Mahoney   4   Craig Stubbin   Steve Lees Norths 
2018      4        
2017 Rusty Wheeler Jason Casey 4   Wayne Richardson David Pilgrim Norths
2016 Darren Gordon Tony Hodges 4   Shannon Purcell Joe McClintock Norths
2015 Sterling Cross Micky Allan 4 2 Craig Stubbins  Bronson Blackmore Norths
2014 Sterling Cross Micky Allan 4 0 Ben Middleton Macwin Norths
2013 John Wheeler Brent Read 4 2 Wayne Richardson Nick Palit  
2012 . . 4   . .  
2011 . . 4   . .  
2010 John Wheeler Joe Seovic 4   Bronson Blackmore Justin Thursby  
2009 Adam List Werner Fontein 4   . .  
2008 Dane Beeton Daniel Marshall 4   Shannon Purcell Brent Read  
2007 Craig Stubbin Kevin Barry 4   John Wheeler Joe Seovic  
2006 John Wheeler Peter Watt 4   Barry Kitchener J Barry Kitchener S  
2005 Adam List Craig Stubbin 4   Peter Kitchener Barry Kitchener S  
2004 Pat Broderick Steve Lees 4   Travis Martin Vic Opalicki  
2003 Pat Broderick Steve Lees 4   Bronson Blackmore Brent Read  
2002 Peter Watt Brent Read 4   Bronson Blackmore Paul Jackow  
2001 Andy Crawford Richard Williams 4   Darren Gordon Steve Lohmann  
2000 Brent Read Luber Gelardo 4   Richard Williams Anglea Cole  
1999 Mick Hogetts Richard Williams 4   . .  
1998 Richard Williams Jason Casey 4   Peter Watt Scott Smith  
1997 Steve Lees Peter Watt 4   Richard Williams Scott Smith  
1996 Mick Macri Steve Hogan 4   Steve Lees Len Stein  
1995 Mick Macri  Peter Watt 4   . .  
1994 Mick Macri  Steve Lees 4 1 Len Stein Wayne Frank  
1993 Peter Watt Dean McDonald 3 2 Ganin Jenkinson Mick Macri  
1992 Steve Lees Danny Higgins 4   . .  
1991 Mick Macri Wayne Frank 4   . .  
1990 Mick Macri Steve Hogan 4   . .  
1989 Mick Macri Steve Hogan 4        
1988 Mick Macri Steve Lohmann 4        
1987 Mick Macri Len Stein 4        
1986 Steve Lohmann Len Stein 4        
1985 Steve Lees Len Stein 4        

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
QUEENSLAND WOMENS SINGLES CHAMPIONSHIPS
    Winner       Runner-up   Host Venue
2020     . v .     NQ  
2019 Sunny C Rachel King 4 v 3 Sue McCord Sunny C SEQ Norths
2018 Gladstone Colleen Pershouse 4 v 2  Michelle Kelson-Smith  Brisbane D CQ Gladstone
2017 City Lauren Jelly 4 v 2 Kayli Sue Ipswich SEQ Norths
2016 Ipswich Lisa Smith 4 v 1 Kerry Spengler Brisbane D NQ Townsville
2015 Gold Coast Jessica Woods 4 v 3 Sue McCord Sunny C SEQ Snooker W
2014 City Lauren Jelly 4 v 2 Julie Lucas Fraser C CQ Kondari
2013 Brisbane D Nicole Fielding 4 v 1 BJ Borowicz Brisbane D SEQ Q Masters
2012 Townsville Temple Larkins 4 v 2 Lauren Jelly City SEQ Q Masters
2011 City Lauren Jelly 4 v 1 BJ Borowicz Brisbane D NQ Townsville
2010 Gold Coast Sharron Brown 4 v 2 Lauren Jelly City SEQ Q Masters
2009 City Irene Wood 4 v . Lauren Jelly City SEQ Q Masters
2008 Ipswich Tanya Aitken 4 v . Kerri Collins Toowoomba SEQ Q Masters
2007 Ipswich Tanya Aitken 4 v . Sharron Brown City SEQ Q Masters
2006 Ipswich Tanya Aitken 4 v . Kerri Collins Toowoomba SEQ Q Masters
2005 Gold Coast Mel Malone 4 v . Kerri Collins Northern D SEQ Q Masters
2004 Ipswich Tanya Aitken 4 v . Nicole Fielding Northern D SEQ Transcon
2003 Ipswich Tracey Doeblien 4 v . Sue McCord City SEQ  
2002 Ipswich Tanya Aitken 4 v . Sue McCord City SEQ  
2001 Ipswich Tanya Aitken 4 v .     SEQ  
2000 Ipswich Tanya Aitken 4 v .     SEQ  
1999 Gold Coast Barbara Hadley 4 v . Tanya Aitken Ipswich SEQ  
1998 Ipswich Tanya Aitken 4 v .     SEQ  
1997 Ipswich Tanya Aitken 4 v .     SEQ  
1996 Ipswich Tanya Aitken 4 v .     SEQ  
1995 Ipswich Tanya Aitken 4 v .     SEQ  
1994 Ipswich Pattie Bierton 4 v . Shannon Mortimer Gold Coast SEQ  
1993 Gold Coast Shannon Mortimer 4 v .     SEQ  
1992 North Q Colleen Khan 4 v .     SEQ  
1991 Gladstone Colleen Pershouse 4 v .     SEQ  
1990 Gladstone Colleen Pershouse 4 v .     SEQ  
1989   Patsy Shakeshaft 4 v .     SEQ  

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
    QUEENSLAND WOMENS DOUBLES CHAMPIONSHIPS   
  Winner Winner     Runner-up Runner-up Venue
2010 Nicole Fielding Sarah Obeid 4 . Lauren Jelly Aliesha Mancktelow .
2009 Lauren Jelly Sue McCord 4 0 Jodie Keidge Jessica Woods .
2008 Tanya Aitken Lisa Smith 4 . Irene Wood Mel Gillard .
2007 B J Borowicz Kerry Spengler  4 . Nicole Fielding Sarah Obeid .
2006 Tanya Aitken Lauren Jelly 4 . . . .
2005 Sharron Brown Sue McCord 4 . Tanya Aitken Tracey Doeblein .
2004 Tanya Aitken Tracey Doeblein 4 . Sharron Brown Sue McCord .
2003 Sharron Brown Sue McCord 4 . . . .
2002 Sharron Brown Donna Wilson 4 . . . .
2001 Tanya Aitken Tracey Doeblin 4 . . . .
2000 Tanya Aitken Tracey Doeblin 4 . . . .
1999 Tanya Aitken Tracey Doeblein 4 . . . .
1998 Tanya Aitken Tracey Doeblein 4 . . . .
1997 Sharron Brown Tanya Aitken 4 . . . .
1996 Sharron Brown Tanya Aitken 4 . . . .
1995 Tammy Brian Veronica McDonald 4 . . . .
1994 Shannon Mortimer Karen McGory 4   Colleen Pershouse Pattie Bierton .
1993 Bonnie McDonald Linda Lorraway 4 . . . .
1992 Colleen Pershouse Linda Porraway 4 .     .
1991 Colleen Kahn Sandy Thompson 4 . . . .
1990 Colleen Pershouse   Alice Mann 4 . . . .
               

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
QUEENSLAND MASTERS SINGLES CHAMPIONSHIPS
    Winner       Runner-up   Host Venue
2020     . v .     CQ  
2019 City  Craig Stubbin 5 v 3 Dave Eaglan  Townsville SEQ  
2018 Towns  Mark Bradley 5 v 2 Steve Lees Brisbane D  NQ Towns
2017 NQ David Kilpatrick 5 v 2 Len Stein Brisbane D SEQ Norths
2016 Brisbane D Len Stein 5 v 4 Dan Denigan Pioneer SEQ Norths
2015 Brisbane D Steve Lees 5 v . Malo Chan Foon Cairns SEQ Snooker W
2014 Brisbane D Steve Lees 5 v . Pat Broderick Brisbane D SEQ Norths
2013 Brisbane D Steve Lees 5 v . Pat Broderick Brisbane D NQ Townsville
2012 Brisbane D Pat Broderick 5 v 0 Jack Lewis Bundaberg SEQ Q Masters
2011 Brisbane D Steve Lees 5 v 2 Pat Broderick Brisbane D SEQ Q Masters
2010 Brisbane D Steve Lees 5 v 2 Lenny Stein Brisbane D SEQ Q Masters
2009 Northern D Danny Higgins 5 v 2 Steve Lees Brisbane D NQ Q Masters
2008 Brisbane D Steve Lees 5 v . Danny Higgins Northern D SEQ Q Masters
2007 City Pat Broderick 5 v . Danny Higgins Northern D SEQ Q Masters
2006 Northern D Danny Higgins 5 v . Steve Lees Brisbane D SEQ Q Masters
2005 Northern D Danny Higgins 5 v .     SEQ Lawnton
2004 Brisbane D Steve Hogan 5 v . Dave Smallwood Gold Coast SEQ Ipswich RSL
2003 Gold Coast Dave Smallwood 5 v .     SEQ Warner
2002 Gold Coast Dave Smallwood 5 v . Jeff Peters Gold Coast SEQ  
2001 Gold Coast Ken Southwell 5 v . Dave Smallwood Gold Coast SEQ  
2000 Gold Coast Jeff Peters 5 v .     SEQ  
1999 Toowoomba Gerald Brice 5 v .     SEQ  
                   

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
    QUEENSLAND B GRADE SINGLES CHAMPIONSHIPS   
    Winner       Runner-up  
2020     . v .    
2019  City  Chris Livingstone 4 v 1 Alex Wright Gladstone
2018   Jason Bray 4 v 2 Keith Birkett  
2017   Rob Sugden 4 v 3 Steve Olsen  
2016   Tsenguun Lkhagvajants 4 v 1 Samuel Taylor  
2015 Darling D Peter Dodd 4 v 1 Kris Allen Brisbane D
2014     4 v .    
2013 Sunny Coast Paul Bell 4 v 3   City
2012 City Chris Wilson 4 v . Yani Stefanidakis Sunny Coast
2011 City David Pilgrim 4 v . Andrew Silverman Gold Coast
2010 Sunny Coast Brenton Jarman 4 v . Toby Nelrose City
2009 City Sean Field 4 v . Mick Martin  
2008 City Eddie Higgins 4 v .    
2007 City Jim Circosta 4 v .    
2006 City Mike Vokes 4 v . Brad Svensson City
2005 City Kevin Barry 4 v . Ryan Piamonte City
2004 City Dane Beeton 4 v .    
2003 City Jeff Taylor 4 v .    
2002 Gold Coast Gavin Hansen 4 v .    
2001 Ipswich Bill Pares 4 v 0    
2000     4 v .    

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
    QUEENSLAND C GRADE SINGLES CHAMPIONSHIPS   
    Winner       Runner-up  
2020     . v .    
2019 City  Clint Greensill 4 v 2  Alysha Young Norths
2018    Wesley Forrest 4 v 0 Ben Nowlan  
2017   Jim Moran 4 v 0 Alex Chadwick City
2016   Costis Willmott 4 v 3 Chris Collins  
2015 Gympie Frank Davis 4 v 3 James Moran City
2014     4 v .    
2013 Sunny Coast Shaun Lorenz 4 v . Paige  
2012     4 v .    
2012 Sunny Coast Troy Firth 4 v 2 Rosco  
2011 City/Bris Dist Michelle Kelso-Smith 4 v . Damian Pleash City
2010 City Sven Letat 4 v . Jason Owen City
2009 City Barry Anderson 4 v . Toby Melrose City
2008 City Kieran Estreisch 4 v .    
2007 City Bennon Anderson 4 v .    
2006 City Les Maddox 4 v . Angeline Lee City
2005 City James Clayton 4 v . Bennon Anderson City
2004 City Jim Circosta 4 v .    
2003 City Peter Pope 4 v . Dane Beeton City
2002 Gold C Gavin Hansen 4 v .    
2001 Darling D Stering Cross 4 v . John Chandler  
2000 Gold C Michael Beard 4 v . Peter Cowie Gold C
1999 Gold C Dennis Robson 4 v .    

 

Subcategories

This cueSports website was built and maintained by cueSports auStralia.